Error message

  • Notice: Undefined index: nid in views_handler_field_term_node_tid->pre_render() (line 98 of /mnt/www/html/the186qfgn3wa2z/docroot/sites/all/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_field_term_node_tid.inc).
  • Notice: Undefined index: nid in views_handler_field_term_node_tid->pre_render() (line 98 of /mnt/www/html/the186qfgn3wa2z/docroot/sites/all/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_field_term_node_tid.inc).
×

Europa League Group Draw Gave Us Some Surprisingly Tantalizing Matchups

Arsenal and Spurs drew easy groups, but there will be plenty of intriguing matches.

NYON, Switzerland — Seven-time European champion AC Milan, winners of a marathon 24-penalty shootout against Rio Ave on Thursday, were rewarded by being drawn against Celtic and Lille in their Europa League Group on Thursday.

Milan, banned from the competition last season for breaching UEFA's break-even Financial Fair Play rule, scraped through 9-8 on penalties after snatching a last-gasp 2-2 draw with the Portuguese side.

Europa League Group Stage Draw 2020

They were drawn in Group F, one of the toughest of the 12 groups, which also features Sparta Prague.

Coppa Italia winners Napoli also had a tricky draw as they will face Real Sociedad, AZ Alkmaar and Rijeka in Group F while AS Roma, the third Serie A side in the hat, will meet Young Boys Bern, Cluj and CSKA Sofia in Group A.

English pair Arsenal and Tottenham Hotspur both appeared to be given straightforward draws, with Mikel Arteta's side to face Rapid Vienna, Norway's Molde and Ireland's Dundalk in Group B.

Tottenham, Champions League runners-up two seasons ago, face Ludogorets Razgrad, LASK Linz and Royal Antwerp in Group J.

Leicester City, the other Premier League side among the 48 teams, will face Braga, AEK Athens and Ukrainian side Zorya Luhansk in Group G.

Europa League Group Stage Draw 2020 — All Groups

  • Group A: Roma, Young Boys, CFR Cluj, CSKA Sofia
  • Group B: Arsenal, Rapid Wien, Molde, Dundalk
  • Group C: Leverkusen, Slavia Praha, Hapoel Beer-Sheva, Nice
  • Group D: Benfica, Standard Liège, Rangers, Lech Poznań
  • Group E: PSV Eindhoven, PAOK, Granada, Omonoia
  • Group F: Napoli, Real Sociedad, AZ Alkmaar, Rijeka
  • Group G: Braga, Leicester, AEK Athens, Zorya Luhansk
  • Group H: Celtic, Sparta Praha, AC Milan, LOSC Lille
  • Group I: Villarreal, Qarabağ, Maccabi Tel-Aviv, Sivasspor
  • Group J: Tottenham, Ludogorets, LASK, Royal Antwerp
  • Group K: CSKA Moskva, Dinamo Zagreb, Feyenoord, Wolfsberg
  • Group L: Gent, Crvena zvezda, Hoffenheim, Slovan Liberec

(Writing by Brian Homewood, Editing by Timothy Heritage)

Videos you might like